Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

STANOVY

Bytové

družstvo

533

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


© BD 533

Most,  Višňová ul. č.p. 309, IČO 25049411

únor 1999

revize prosinec 2001


Část I - Základní ustanovení 4

Čl. 1- Firma a sídlo. 4

Čl. 2 - Specifikace družstva. 4

Čl. 3 - Předmět činnosti 4

Část II - Vznik a zánik členství 4

Čl. 4 -  Vznik členství 4

Čl. 5 - Podmínky vzniku členství 4

Čl. 6 - Společné členství manželů. 5

Čl. 7 - Přechod členství 5

Čl. 8 - Převod členství 5

Čl. 9 - Členská práva a povinnosti 5

Čl. 10 - Majetková účast člena v družstvu. 7

Čl. 11 - Členská evidence. 7

Čl. 12 - Zánik členství 7

Čl. 13 - Dohoda. 8

ČI. 14 - Vystoupení 8

Čl. 15 - Smrtí člena. 8

Čl. 16 - Vyloučení 8

Čl. 17 - Likvidace družstva. 8

Čl. 18 - Zánik společného členství manželů. 8

Čl. 19 - Majetkové vypořádání 9

Část III - Orgány družstva. 9

Čl. 20 - Orgány družstva jsou: 9

Čl. 21  - Omezení volitelnosti 9

Čl. 22 - Kolektivní orgány. 9

Čl. 23 - Funkční období 9

Čl. 24 - Konflikt zájmů. 10

Čl. 25 - Členská schůze. 10

Čl. 26 - Svolávání členské schůze. 10

Čl. 27 - Hlasování 11

Čl. 28 - Zvláštní pravomoci 11

Čl. 29 - Zápisy z jednání členské schůze. 11

Čl. 30 - Představenstvo družstva. 11

Čl. 31 - Oprávnění představenstva. 12

Čl. 32 - Předseda představenstva. 12

Čl. 33 - Kontrolní komise. 12

Čl. 34 - Jednání kontrolní komise. 13

Část IV - Hospodaření družstva. 13

Čl. 35 - Základní kapitál 13

Čl. 36 - Nedělitelný fond (fond ze zisku) 13

Čl. 37 - Rezerva na opravy a údržbu bytového fondu (fond oprav) 13

Část V - Likvidace družstva. 14

Čl. 38 - Způsoby likvidace. 14

Čl. 39 – Úprava průběhu likvidace. 14

Část VI - Členství v družstvu při současném vlastnictví bytu. 14

Čl. 40 - Převod bytu do osobního vlastnictví 14

Čl. 41 - Práva a povinnosti členů - vlastníků. 14

Čl. 42 - Vyrovnání vlastníka bytu vůči družstvu. 15

Část VII - Společná ustanovení 15

Čl. 43 - Doručování 15

Čl. 44 - Speciální doručení 15

Část VIII - Závěrečná ustanovení 15

Čl. 45 – Změny stanov. 15


Část I - Základní ustanovení

Čl. 1- Firma a sídlo

Družstvo přijalo název Bytové družstvo 533 a má sídlo v Mostě,  ul. Višňová č.p. 309/14.

Čl. 2 - Specifikace družstva

Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob, založeného za účelem vlastnictví nemovitostí a zajišťování případných potřeb svých členů v oblasti bydlení.

1.    Družstvo je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem. Členové neručí za závazky družstva.

2.    Občan v družstvu může být ve třech druzích právních vztahů :

a)    prostý m nájemníkem,

b)    členem družstva,

c)    členem družstva - vlastníkem bytu.

 Čl. 3 - Předmět činnosti

Předmětem činnosti družstva je provoz a správa bytového fondu a nebytových objektů a hospodaření se společným majetkem družstva, čímž se rozumí zejména:

1.    Přidělování družstevních bytů, nebytových prostor, apod. a uzavírání příslušných nájemních smluv, a to u řádně platících členů družstva na dobu neurčitou, ve všech ostatních případech na dobu určitou.

2.    Provádění kontrol technického stavu bytových a nebytových prostor a zabezpečování údržby, oprav, rekonstrukce a modernizace tohoto fondu a provoz, údržba a opravy společných částí domu.

Zprostředkování úhrad za veškeré služby, poskytované v souvislosti s bydlením a užíváním nebytových prostor, stanovení a vybírání nájemného u nájemníků a příspěvků od členů družstva.

 

Část II - Vznik a zánik členství

Čl. 4 -  Vznik členství

Členství v družstvu vzniká po splnění podmínek daných zákonem a těmito stanovami :

1.    při založení družstva dnem vzniku družstva,

2.    za trvání družstva přijetím za člena na základě písemné členské přihlášky,

3.    převodem a přechodem členství,

4.    jiným způsobem stanoveným zákonem.

Čl. 5 - Podmínky vzniku členství

Za člena družstva může být přijat zletilý občan ČR s trvalým pobytem na území České republiky. Nezletilý občan se může stát členem družstva z důvodu dědění, převodu členských práv a povinností a výměny bytu.

1.    Členství vzniká dnem, kdy představenstvo družstva rozhodne o přijetí za člena na základě písemné přihlášky. K přihlášce musí být připojeno potvrzení o zaplacení základního členského vkladu.

2.    Za zakládajícího člena družstva může být přijat občan, který nemá dluhy u organizací, řízených MěÚ v Mostě. Toto je nutno doložit potvrzením MěÚ nebo čestným prohlášením.

3.    Družstvo vrátí základní členský vklad občanovi, kterého nepřijalo za člena do třiceti dnů od rozhodnutí o zamítnutí členství.

4.    Čestné prohlášení trestní bezúhonnosti.

5.    Zápisné zakládajících členů je splatné nejpozději do 7 dnů od podáním přihlášky a činí 330,- Kč (slovy třistatřicet korun) na každý byt. U nově přijímaných členů, např. při převodu členství činí zápisné 430,- Kč (čtyřistatřicet korun) a musí být uhrazeno při předložení přihlášky.

 

Čl. 6 - Společné členství manželů

1.     Vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (nebytového prostoru), vznikne se společným nájmem bytu (nebytového prostoru) i společné členství manželů v družstvu. Z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně, přičemž jako společní členové mají jeden hlas.

2.     Společné členství manželů nájmem družstevního bytu podle odst.1 nevznikne, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

3.     Právo společného nájmu nebytových prostor a tedy ani společné členství manželů v družstvu nevznikne také v případě, kdy nebytový prostor slouží k výkonu povolání pouze jednoho z manželů.

Čl. 7 - Přechod členství

1.    Smrtí člena přechází jeho členství v družstvu na dědice, kterému připadl základní členský vklad, příp. členský podíl. Pokud na základě rozhodnutí soudu je více dědiců, uzavře družstvo nájemní smlouvu k bytu s jedním dědicem (manželi), určeným dodatečnou dohodou dědiců nebo dodatečným rozhodnutím soudu.

2.    Členství v družstvu přechází i dnem vzniku nájmu družstevního bytu na základě schválení dohody o výměně bytu.

Čl. 8 - Převod členství

1.    Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva.

2.    Členská práva a povinnosti spojené s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu 30 dnem ode dne, kdy bylo toto písemně oznámeno představenstvu družstva nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě. Při převodu musí být splněny podmínky členství podle  čl. 5 stanov.

Čl. 9 - Členská práva a povinnosti

1.    Člen družstva má právo zejména:

a)    účastnit se na jednání a rozhodování členské schůze,

b)    být volen do orgánů družstva, má-li plnou způsobilost k právním úkonům a dosáhl-li věku 18-ti let,

c)    účastnit se veškeré družstevní činnosti a požívat výhod, které družstvo členům poskytuje,

d)    na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (společného prostoru k účelu schválenému členskou schůzí) na základě rozhodnutí o přidělení družstevního bytu (společného prostoru k účelu schváleném členskou schůzí) vydaného příslušným orgánem družstva za cenu obvyklou,

e)    na roční vyúčtování zaplacených záloh úhrad za plnění služeb poskytovaných v souvislosti s užíváním části majetku družstva,

f)     na bezúplatný převod bytu do vlastnictví, zaplatí-li základní vklad a členský podíl, přičemž povinnosti člena podle bodu 2.n) tohoto článku nejsou dotčeny.

2.    Člen družstva je povinen zejména:

a)    dodržovat stanovy a plnit usnesení orgánů družstva,

b)    platit včas a předepsaným způsobem úhrady za užívání bytu, společných prostor (dále „úhrady za užívání“) a za služby poskytované v souvislosti s užíváním bytu (dále „úhrady za služby“), jakož i zálohy na ně a nedoplatky z vyúčtování. V případě nezaplacení plateb za dobu delší než 3 měsíce může být člen v souladu §711 OZ vyloučen,

c)    nezaplatí-li nájemce veškeré platby, spojené s užíváním bytu nebo nebytového prostoru do pěti dnů po jejich splatnosti, je povinen uhradit v souladu s Nařízením vlády č. 142/1994 Sb - §2 družstvu poplatek z prodlení ve výši 2.5 promile dlužné částky za každý i započatý měsíc prodlení, nejméně však 25,- Kč,

d)    uhradit zálohový členský podíl, případně doplatek členského podílu ve stanovené výši a lhůtě,

e)    chránit družstevní majetek,

f)     v případě užívání bytu nebo společného prostoru dodržovat domovní řád, předpisy o požární ochraně a řádně užívat a udržovat byt, jakož i společné prostory a zařízení a řádně užívat plnění poskytovaná s užíváním bytu i společného prostoru,

g)    umožnit pověřeným zástupcům družstva po předchozím oznámení zjištění technického stavu užívaného bytu (společných prostor) družstva,

h)    přispívat na úhradu ztráty družstva na rozhodnutí členské schůze jednou za kalendářní rok až do výše 50% majetkové účasti člena v družstvu, přičemž příspěvek překračující 1/4 majetkové účasti člena v družstvu lze založit toliko souhlasem 2/3 členů družstva. Uhrazovací  povinnost člena nemůže však přesáhnout trojnásobek členského vkladu,

i)     při rozsáhlejších stavebních úpravách užívané části majetku družstva požádat předem představenstvo družstva o souhlas,

j)     ohlásit předem předsedovi družstva úmysl chovat zvířata, jejichž přítomnost v domě by mohla jakýmkoliv způsobem narušit soužití a vyvolat námitky ostatních členů družstva. Ve zvláštních případech (exotická zvířata) požádat o povolení jejich chovu členskou schůzi. Respektovat zákaz chovu zvířete, jehož přítomnost v domě je předmětem opakovaných stížností ostatních členů družstva,

k)    oznamovat družstvu bez zbytečných odkladů změny, týkající se člena družstva a příslušníků jeho domácnosti, které jsou podstatné pro vedení členské a bytové evidence a vyúčtování ročních záloh za služby, poskytované v souvislosti s užíváním bytu,

l)     hradit příspěvky na činnost družstva a hradit poplatky za úkony ve výši, určené členskou schůzí,

m)   na vlastní náklady hradit veškeré opravy a úpravy v bytě, kromě stoupajících vedení vody, odpadů, tepla, plynů a el.energie k měřičům,

n)    v případě převodu bytu (společného prostoru) do osobního vlastnictví člena družstva je člen družstva povinen uhradit náklady spojené s tímto převodem, to je vypracování prohlášení vlastníka budovy, žádost na vklad prohlášení vlastníka budovy, kupní smlouvu o převodu bytové jednotky, žádost na vklad kupní smlouvy a znalecký posudek převáděné bytové jednotky, poplatek katastrálnímu úřadu v Mostě za vklad nového vlastnického práva do katastru nemovitostí a družstvu daň z převodu bytové jednotky (kterou ze zákona bude muset družstvo zaplatit ) z ceny bytu, určené znaleckým posudkem.

3.    Právům a povinnostem člena odpovídají povinnosti a práva družstva.

Čl. 10 - Majetková účast člena v družstvu

1.    Majetkovou účast v družstvu tvoří základní členský vklad a členský podíl (další členský podíl). Členský podíl představuje majetkovou účast člena na pořízení (výstavbu či koupi), modernizaci či rekonstrukci domů ve vlastnictví družstva.

2.    Základní členský vklad je u zakládajících členů 570,- Kč (slovy pětsetsedmdesát korun). Po dobu trvání členství nemůže majetková účast člena v družstvu klesnout pod hodnotu základního členského vkladu.

3.    Každý ze zakládajících členů družstva se zavazuje uhradit členský podíl, který se rovná ceně bytu každého člena, zbývající ceně vodoměru a úhradě za alikvotní část pozemku nad 120% ve výši dle přílohy č.1 a v termínech, stanovených ustavující členskou schůzí. Tento členský podíl bude použit na pořízení domu. Dále se každý ze zakládajících členů družstva zavazuje uhradit zápisné ve výši Kč 330,- (slovy třistatřicet korun) na úhradu nákladů spojených se založením družstva a jeho zápisem do obchodního rejstříku. Zápisné podléhá vyúčtování a ustavující schůze schvaluje, že jeho přebytek bude převeden jako nedělitelný fond v částce 5.040,- Kč (slovy pěttisícčtyčicet korun) a zbytek převeden do družstva jako záloha na správu družstva.

4.    V případě převodu bytu z vlastnictví družstva do vlastnictví člena družstva sníží se tímto převodem majetková účast člena družstva o hodnotu členského podílu.

Čl. 11 - Členská evidence

Družstvo vede evidenci všech svých členů a udržuje ji v souladu se skutečným stavem. Do členské evidence se zapisuje kromě jména, bydliště a rodného čísla člena i výše základního členského vkladu a členského podílu, datum jeho zaplacení, popř. další rozhodné skutečnosti. V evidenci se bez zbytečného odkladu vyznačí všechny změny evidovaných skutečností. člen pověřený členskou schůzí umožní každému, kdo prokáže právní zájem, aby do evidence nahlédl. Člen družstva má právo nahlížet do té části evidence, která se týká jeho členství, žádat o vydání potvrzení o svém členství a obsahu jeho zápisu v evidenci.

Čl. 12 - Zánik členství

Členství v družstvu zaniká:

a)    dohodou,

b)    vystoupením,

c)    smrtí člena, pokud jeho členství nepřejde na dědice,

d)    vyloučením,

e)    zánikem družstva likvidací,

f)     převodem členství,

g)    jiným způsobem stanoveným zákonem.

Čl. 13 - Dohoda

Dohodu o skončení členství uzavírají družstvo a člen písemně. Členství končí sjednaným dnem. Jedno vyhotovení dohody o skončení členství vydá družstvo členovi.

ČI. 14 - Vystoupení

Člen může z družstva vystoupit, členství zaniká uplynutím doby tří měsíců, tato doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemného oznámení člena o vystoupení z družstva. Oznámeni o vystoupení může člen odvolat jen písemně a se souhlasem družstva.

Čl. 15 - Smrtí člena

Zemře-li člen, přechází dnem jeho smrti členství v družstvu na dědice, kterému připadl základní členský vklad nebo členský podíl. S přechodem členství přechází na dědice i nájem družstevního bytu (společného prostoru), popř. právo na uzavření nájemní smlouvy o nájmu družstevního bytu (společného prostoru). Nepřešlo -li členství na dědice, zaniká smrtí člena.

Čl. 16 - Vyloučení

1.    Představenstvo družstva může rozhodnout o vyloučení člena jestliže: závažným způsobem nebo opětovně a přes výstrahu porušuje své členské povinnosti určené zákonem nebo stanovami, byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu, jeho majetku nebo proti členům družstva.

2.    Rozhodnutí o vyloučení z družstva musí být členovi doručeno do vlastních rukou. Rozhodnutí musí obsahovat důvod podle odst. 1. Členství zaniká dnem, kdy bylo doručeno rozhodnutí o vyloučení členovi. Nesouhlasí-li člen s rozhodnutím o vyloučení, může do 15 dnů od doručení písemného rozhodnutí podat odvolání k členské schůzi. Odvolání má odkladný účinek.

3.    Soud na návrh člena, kterého se rozhodnutí týká, prohlásí rozhodnutí o vyloučení člena za neplatné, je-li v rozporu s právními předpisy nebo stanovami.

4.    Pravomocným vyloučením zaniká typ nájemního vztahu bývalého člena k družstevnímu bytu, jakož i právo bydlení všech osob, které v bytě bydlí.

Čl. 17 - Likvidace družstva

Členství zaniká po zrušení družstva a ukončení jeho likvidace dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku.

Čl. 18 - Zánik společného členství manželů

1.    Společné členství manželů v družstvu zaniká:

a)    smrtí jednoho z manželů,

b)    dohodou rozvedených manželů,

c)    rozhodnutím soudu o zrušení práva společného nájmu bytu (společného prostoru) rozvedenými manželi.

2.    Zanikne-li společné členství manželů v družstvu smrtí jednoho z nich, zůstává členem družstva a nájemcem bytu (společného prostoru) pozůstalý manžel. Po rozvodu manželství zůstává členem družstva a nájemcem bytu (společného prostoru) ten z rozvedených manželů, který byl určen dohodou rozvedených manželů nebo rozhodnutím soudu.

3.    Dohodnou-li se po rozvodu manželství rozvedení manželé - společní členové družstva, užívající společně byt i společný prostor na tom, že jeden z nich bude jako člen družstva užívat byt a druhý společný prostor, nebo rozhodne-li tak soud, zaniká společné členství manželů jeho přeměnou na samostatné členství každého z nich dnem uzavření dohody nebo dnem právní mocí rozhodnutí soudu.

4.    Společné členství manželů v družstvu zaniká i převodem jejich členských práv a povinností, jejich písemnou dohodou s družstvem, vystoupením z družstva, vyloučením a zánikem družstva po ukončení likvidace.

Čl. 19 - Majetkové vypořádání

1.    Zánikem členství za trvání družstva vzniká bývalému členu nebo jeho dědicům nárok na vypořádací podíl. Vypořádací podíl se rovná výplatě majetkové účasti dosavadního člena družstva.

2.    Nárok na výplatu vypořádacího podílu vzniká uplynutím 3 měsíců po schválení řádné roční  účetní závěrky za rok ve kterém členství zaniklo. Pokud to hospodářská situace dovoluje, může družstvo uspokojit tento nárok nebo jeho část i dříve. Výplata vypořádacího podílu je vždy vázána na uvolnění družstevního bytu.

3.    Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členovi.

4.    Zánikem členství v důsledku převodu práv a povinností spojených s členstvím nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl. Vzájemné nároky si účastníci převodu nebo výměny vypořádají mezi sebou .

Část III - Orgány družstva

Čl. 20 - Orgány družstva jsou:

a)    členská schůze,

b)    představenstvo,

c)    předseda,

d)    kontrolní komise.

Čl. 21  - Omezení volitelnosti

Do orgánů družstva mohou být voleni jen členové družstva starší 18 let.

Čl. 22 - Kolektivní orgány

1.    Orgány družstva mohou jednat jen o záležitostech, které podle stanov družstva spadají do jejich působnosti.

2.    Kolektivní orgány družstva rozhodují na základě řádného svolání všech členů orgánu.

3.    Kolektivní orgány družstva jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných, pokud stanovy neurčují jinak.

Čl. 23 - Funkční období

1.    Funkční období členů orgánů družstva činí pět let.

2.    Členové prvních orgánů po založení družstva mohou být voleni jen na období tří let.

3.    Členové orgánů družstva mohou být voleni opětovně.

4.    Člen družstva, který je do své funkce zvolen, může z funkce odstoupit, je však povinen oznámit to orgánu, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy odstoupení projednal orgán, který ho zvolil. Příslušný orgán musí projednat odstoupení na svém nejbližším zasedání poté, kdy se o odstoupení dověděl, nejdéle však do tří měsíců. Po marném uplynutí této lhůty se odstoupení pokládá za projednané.

5.    Členům orgánů družstva může být za výkon funkce přiznána odměna podle zásad stanovených členskou schůzí a úhrada doložených nákladů, spojených s výkonem funkce.

Čl. 24 - Konflikt zájmů

Funkce člena představenstva a člena kontrolní komise jsou vzájemně neslučitelné.

Čl. 25 - Členská schůze

1.    Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva.

2.    Do působnosti členské schůze patří:

a)       přijímat a měnit stanovy,

b)       volit a odvolávat členy představenstva a kontrolní komise,

c)       schvalovat řádnou roční  účetní závěrku,

d)       rozhodovat o rozdělení a užití zisku a o způsobu úhrady ztrát, schvalovat statuty fondů,

e)       rozhodovat o zvýšení nebo snížení zapisovaného základního kapitálu,

f)        rozhodovat o základních koncepčních otázkách a o předmětu činnosti družstva,

g)       rozhodovat o splynutí, sloučení, přeměně, rozdělení a jiném zrušení družstva,

h)       schvalovat výši příspěvků členů na činnost družstva,

i)         rozhodovat o otázkách spojených s členstvím v družstvu a s nájmem bytu a společných prostor,

j)         rozhodovat o odvolání proti usnesením představenstva,

k)       jmenovat likvidátora, rozhodovat o likvidačním zůstatku,

l)         schvalovat pravidla hospodaření družstva,

m)      rozhodovat o dalších otázkách, které si vyhradí.

3.    Členská schůze může změnit nebo zrušit platné rozhodnutí představenstva nebo předsedy družstva, kterým byly porušeny obecně závazné právní předpisy nebo stanovy družstva, jestliže od oznámení nebo doručení rozhodnutí neuplynuly více než dva roky.

Čl. 26 - Svolávání členské schůze

1.    Jednání členské schůze svolává představenstvo podle potřeby, nejméně jednou za jeden kalendářní rok.

2.    Členská schůze musí být svolána, požádá-li o to písemně alespoň 1/3 všech členů družstva nebo kontrolní komise a to do 15 dnů od doručení žádosti. Jestliže představenstvo nesvolá členskou schůzi tak, aby se konala do 40 dnů od doručení žádosti, je osoba písemně pověřená osobami nebo orgánem, který požadoval svolání členské schůze, oprávněna svolat členskou schůzi sama. Členové představenstva jsou povinni vydat této osobě na její žádost seznam členů.

3.    Členská schůze může být konána formou dílčích schůzí. Při rozhodování se sčítají hlasy odevzdané na všech dílčích schůzích.

4.    Na členskou schůzi, která se musí uskutečnit v Mostě nejdříve od 17:00 hodin, musí být pozváni všichni členové družstva. Pozvání se děje písemnou formou.

5.    Členská schůze je usnášení schopná, jsou-li přítomni členové družstva s nadpoloviční většinou hlasů. Členská schůze rozhoduje prostou většinou hlasů přítomných členů. Souhlasu nadpoloviční většiny hlasů všech členů družstva je třeba v případě rozhodování podle čl. 25 odst. 2, písmena a), b), g), k).

6.    Není-li členská schůze usnášení schopná, svolá představenstvo náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do tří týdnů od data konání původní členská schůze. Náhradní členská schůze musí zachovat původní pořad jednání a je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů.

Čl. 27 - Hlasování

1.    Při hlasování má každý člen tolik hlasů, kolik členských vkladů splatil.

2.    Člen družstva může písemně zmocnit jiného člena družstva nebo jinou osobu, aby jej na  členské schůzi zastupovala.

3.    O způsobu hlasování rozhoduje členská schůze.

Čl. 28 - Zvláštní pravomoci

Členská schůze projednává odvolání proti rozhodnutí představenstva.

Usnesení členské schůze může být zrušeno soudem za podmínek stanovených obchodním zákoníkem.

Čl. 29 - Zápisy z jednání členské schůze

1.    O každé členské schůzi se pořizuje zápis, který musí obsahovat:

a)       datum a místo konání schůze,

b)       schválený program,

c)       přijatá usnesení,

d)       výsledky hlasování,

e)       nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.

2.    Přílohu zápisu tvoří seznam účastníků schůze, pozvánka na ni a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům.

Čl. 30 - Představenstvo družstva

1.    Představenstvo je výkonným a statutárním orgánem družstva, řídí činnost družstva a rozhoduje o všech záležitostech, pokud nejsou zákonem, stanovami nebo rozhodnutím členské schůze vyhrazeny jinému orgánu. Za svou činnost zodpovídá členské schůzi.

2.    Představenstvo zabezpečuje a kontroluje plnění usnesení členské schůze, pravidelně ji podává zprávy o své činnosti a o činnosti družstva, svolává a připravuje její jednání.

3.    Představenstvo musí mít 7 členů.

4.    Představenstvo se volí z členů družstva tak, aby členové představenstva nebyli mezi sebou nebo se členy kontrolní komise manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci.

5.    Představenstvo volí ze svých členů předsedu představenstva družstva (dále jen předseda) a  místopředsedy představenstva družstva (dále jen místopředsedy).

6.    Představenstvo se schází podle potřeby, zpravidla jednou za měsíc. Musí se sejít do 10 dnů od doručení podnětu kontrolní komise, jestliže na její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků.

7.    Schůzi představenstva svolává a řídí předseda (místopředseda), popř. pověřený člen představenstva.

8.    Každému členu představenstva náleží jeden hlas. Hlasuje se veřejně.

9.    Schůzí představenstva se mohou zúčastnit s hlasem poradním předseda    i pověření členové kontrolní komise.

Čl. 31 - Oprávnění představenstva

1.    Představenstvo je oprávněno jednat jménem družstva navenek ve všech věcech. Jménem představenstva jedná předseda a v době jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění místopředseda nebo jiný člen představenstva v pořadí stanoveném představenstvem.

2.    Právní úkony představenstva, pro které je předepsána písemná forma, podepisuje za družstvo předseda (popřípadě místopředseda) a další člen představenstva.

3.    Představenstvo může na základě písemné plné moci pověřit zastupováním družstva třetí osoby.

Čl. 32 - Předseda představenstva

1.    Předseda představenstva je orgán, jemuž přísluší zejména:

a)       organizovat a řídit jednání a práci představenstva,

b)       jednat jménem představenstva navenek ve věcech družstva,

c)       rozhodovat o dalších záležitostech na základě pověření členskou schůzí,

d)       v nebezpečí z prodlení může rozhodnout namísto představenstva, kterému musí takové rozhodnutí předložit ke schválení na jeho nejbližším zasedání.

2.    Předsedu zastupuje místopředseda družstva, případně jiný člen představenstva v pořadí stanoveném představenstvem.

Čl. 33 - Kontrolní komise

1.        Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva a projednává stížnosti jeho členů. Odpovídá pouze členské schůzi a je nezávislá na ostatních orgánech družstva.

2.        Kontrolní komise se vyjadřuje k řádné roční  účetní závěrce a k návrhu na rozdělení zisku nebo na úhradu ztráty družstva.

3.        Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat si u představenstva jakékoliv informace o hospodaření družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladů oznámit kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů.

4.        Na zjištěné nedostatky upozorňuje kontrolní komise představenstvo a vyžaduje zjednání nápravy.

5.        K jednotlivým úkonům může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise.

6.        Neodstraní-li představenstvo zjištěné nedostatky, je kontrolní komise oprávněna požádat představenstvo o svolání členské schůze.

7.        Kontrolní komise musí mít nejméně tři členy.

8.        Kontrolní komise se volí z členů družstva tak, aby její členové nebyli mezi sebou nebo se členy představenstva manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. Členy kontrolní komise nemohou byt členové představenstva.

9.        Kontrolní komise volí ze svých členů předsedu a místopředsedu.

10.     Předseda a pověření členové kontrolní komise jsou oprávněni se zúčastnit zasedání všech orgánů družstva.

 Čl. 34 - Jednání kontrolní komise

1.     Kontrolní komise se schází podle potřeby, nejméně jednou za tři měsíce.

2.     Schůzi svolává a řídí předseda (místopředseda), popř. pověřený člen kontrolní komise.

3.     Podklady pro jednání schůzí, zejména zprávy o vykonaných prověrkách, kontrolách a revizích, jakož i návrhy na opatření připravují a kontrolní komisi předkládají ve stanovených lhůtách pověření členové komise, kteří také komisi informují o průběhu prověrek a kontrol.

4.     Každému členu kontrolní komise náleží jeden hlas. Hlasuje se veřejně.

Část IV - Hospodaření družstva

Čl. 35 - Základní kapitál

1.     Základní kapitál tvoří souhrn základních členských vkladů, které členové splatili nebo k jejichž splacení se zavázali při vstupu do družstva.

2.     Výše základního kapitálu družstva nesmí klesnout pod částku 50.160,-Kč (slovy padesáttisícjednostošedesát korun).

3.     Základní kapitál se zvyšuje, resp. snižuje přijetím nových členů, resp. skončením členství v družstvu.

4.     Základní kapitál se eviduje podle jednotlivých členů.

5.     Zapisovaný základní kapitál je 50.160,-Kč (slovy padesáttisícjednostošedesát korun).

6.     Členové družstva jsou před podáním návrhu na zápis družstva do obchodního rejstříku povinni splatit vstupní vklad, který činí částku základního členského vkladu.

7.     Členský podíl (další členský vklad) představuje majetkovou účast člena družstva na pořízení (koupi), modernizaci nebo rekonstrukci domů ve vlastnictví družstva.

Čl. 36 - Nedělitelný fond (fond ze zisku)

1.     Družstvo je povinno při svém vzniku zřídit nedělitelný fond ve výši 10 % zapisovaného základního kapitálu. Družstvo doplňuje nedělitelný fond nejméně o 10 % ročního čistého zisku až do doby, kdy výše nedělitelného fondu dosáhne částky rovnající se minimálně polovině zapisovaného kapitálu družstva.

2.     Prostředky nedělitelného fondu jsou volně k použití.

3.     Zdroje nedělitelného fondu se používají na úhradu ztráty družstva nebo      k převodu do fondu družstevní výstavby (je-li zřízen) na pořízení dodatečných investic nebo modernizaci či rekonstrukci bytových domů.

4.     Nedělitelný fond se nesmí použít za trvání družstva k rozdělení mezi členy.

Čl. 37 - Rezerva na opravy a údržbu bytového fondu (fond oprav)

1.     Rezerva se dlouhodobě vytváří na vrub nákladů pravidelným měsíčním příspěvkem, který je součástí nájemného nebo zálohové platby za byt.

2.     Rezerva se rozpouští na úhradu nákladů na zajištění provozu, oprav           a údržby bytového fondu podle pravidel hospodaření družstva.

3.     Nevyčerpaná rezerva se převádí do příštího roku.

Část V - Likvidace družstva

Čl. 38 - Způsoby likvidace

1.     Družstvo se zrušuje:

a)       usnesením členské schůze,

b)       prohlášením konkurzu nebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku,

c)       rozhodnutím soudu.

2.     Rozhodnutí členské schůze o zrušení se osvědčuje notářským zápisem.

3.     Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku.

Čl. 39 – Úprava průběhu likvidace

Průběh likvidace družstva upravuje obchodní zákoník.

Část VI - Členství v družstvu při současném vlastnictví bytu

Čl. 40 - Převod bytu do osobního vlastnictví

1.     O převod vlastnictví bytu podle Zákona č. 72/1994 Sb., ve znění zákona č. 273/1994 Sb. může zažádat člen družstva po třech měsících členství v družstvu, a to písemnou formou, nejdříve však po uplynutí jednoho roku od zápisu družstva do obchodního rejstříku.

2.     Nabídku převodu bytu do osobního vlastnictví (při splnění povinností družstva, jež vyplývají z čl. 9, odst. 2.n) je družstvo povinno učinit do 60 dnů od doručení žádosti člena družstva představenstvu.

Čl. 41 - Práva a povinnosti členů - vlastníků

Členové - vlastníci bytů mají stejná práva a povinnosti s výjimkou, která souvisí s nájmem družstevního bytu:

a)       hradit náklady na správu a provoz domu včetně nákladů na opravy, rekonstrukce a výměny společných částí domu,

b)       počínat si tak, aby při užívání, udržování, změnách, při nájmu bytu nebo jeho části a při jiném nakládání s bytem nerušil a neohrožoval ostatní při výkonu jejich vlastnických, spoluvlastnických, popř. uživatelských práv,

c)       udržovat byt na svůj náklad ve stavu způsobilém k řádnému užívání, zejména včas provádět potřebnou údržbu a opravy,

d)       odstranit závady a poškození, která na jiných bytech nebo společných částech nebo zařízení domu způsobil sám, nebo ti, kteří s ním byt užívají,

e)       zdržet se provádění úprav bytu a jeho zařízení, jimiž byl bez souhlasu ostatních nájemníků měněn vzhled domu, ohrožena statická bezpečnost konstrukcí a narušena činnost technického zařízení domu,

f)        vlastník bytu je povinen zajistit předepsané revize technických zařízení v bytě v zákonem stanovených lhůtách tak, aby neohrozil bezpečnost a zdraví ostatních členů družstva a jejich spolubydlících,

g)       umožnit na požádání přístup do bytu pro měření a regulaci tepla         a teplé a studené vody, jakož i odpočet naměřených hodnot a rovněž pro kontrolu zařízení k tomuto sloužících,

h)       v případě převodu vlastnictví, popřípadě uzavření nájemní smlouvy je člen - vlastník povinen oznámit tuto skutečnost do 30 dnů družstvu,

i)         v případě pronájmu je povinen člen - vlastník zabezpečit plnění všech povinností vůči družstvu, které pro něho vyplývají ze stanov                 a ze smlouvy o převedení vlastnictví družstevního bytu.

Čl. 42 - Vyrovnání vlastníka bytu vůči družstvu

1.     Další práva a povinnosti člena - vlastníka a družstva jsou upraveny smlouvou o převedení družstevního bytu do vlastnictví nájemce - člena bytového družstva.

2.     Před uzavřením smlouvy o převodu družstevního bytu do vlastnictví člena je člen povinen uhradit náklady, které vznikly v souvislosti s převodem bytu, a to ve výši stanovené družstvem.

3.     Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají ostatní členové družstva a členové - vlastníci předkupní právo dle Obč.z. § 140, ledaže jde o převod příbuznému v přímé řadě.

Část VII - Společná ustanovení

Čl. 43 - Doručování

1.     Rozhodnutí tykající se jednotlivých členů družstva, jim musí být doručeno nebo oznámeno.

2.     Lhůta k podání odvolání činí 15 dnů od doručení rozhodnutí, počíná běžet dnem následujícím po dni doručení rozhodnutí.

Čl. 44 - Speciální doručení

Doručení doporučeným dopisem nebo do vlastních rukou je nutné v případech stanovených zákonem nebo rozhodnutím členské schůze.

Část VIII - Závěrečná ustanovení

Čl. 45 – Změny stanov

1.     Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obchodním a občanským zákoníkem v platném znění.

2.     stanovy byly přijaty ustavující členskou schůzí dne 10.2.1999 a nabývají účinnosti dnem zápisu do obchodního rejstříku.

3.     Tyto stanovy byly opraveny a doplněny na členské schůzi dne 27.9.1999         a ve změněném znění nabývají platnosti dnem změny v obchodním rejstříku.

4.     Tyto stanovy byly  rozhodnutím představenstva ze dne 27.12.2001 opraveny   a doplněny   podle zákona č. 370 / 2000 Sb.   

 

 

 

V Mostě dne 27.12.2001                                                               Ing. Michal Černý, v.r.

                                                                                             předseda představenstva družstva